Novell: Microsoft har drænet it-industrien for milliarder

Softwarefirmaet Novell mener at Microsoft har drænet it-industrien for 60 milliarder dollar, som kunne være brugt til at fremme innovation.

Den adm. direktør for Novell brugte firmaets årlige konference i Europa til at rette et skarpt angreb mod ærkerivalen Microsoft. Jack Messman mener at Microsofts høje priser har trukket penge ud af lommerne på slutbrugere og uafhængige softwareudviklere - penge, som kunne være anvendt til mere produktive formål.

»Det er min mening at Microsoft har bremset innovationen. De har suget 60 milliarder dollar ud af it-industrien som kunne være brugt til innovation,« sagde Jack Messman på Brainshare Europe konferencen i Barcelona.

Novell-chefen henviser til open source-bevægelsen som den bedste vej til at løse problemet. Efterhånden vil fokus flytte fra klient- og server-styresystemer til mere komplekse applikationer.

»Min vision er at virksomheder ikke behøver at bruge så mange penge på operativsystemer, og i stedet kan bruge mere på innovation«, sagde Jack Messman.

Novell forsøger at positionere sig selv som en softwareleverandør, der kan tilbyde et komplet alternativ til Microsofts produkter hele vejen fra klient til server. Men Novell har dog ikke tænkt sig at opgive sin understøttelse for Windows.

»Det ville være meget dumdristigt af os at droppe Windows, som har en markedsandel på 94 pct. Men vi tror at markedet vil opgive Windows på et tidspunkt. Vi vil fortsætte med at understøtte Windows-miljøet lige så længe som kunderne ønsker det,« sagde Novell-chefen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere