Ny mikroprocessor kører på luft

To forskere har konstrueret en mikroprocessor som erstatter de elektriske signaler med luft, der pumpes rundt gennem et sindrigt pneumatisk system.

Et af de mest usædvanlige koncepter for en ny type mikroprocessor er beskrevet i denne artikel hos New Scientist, hvor man også kan se en video der demonstrerer, hvordan processoren fungerer. De to forskere Minsoung Rhee og Mark Burns fra University of Michigan i Ann Arbor har konstrueret en processor som bruger luft til at gennemføre beregninger.

Den består af et kompliceret netværk af kanaler og ventiler, som behandler binære signaler ved at suge luft ud af rør for at repræsentere et 0, eller lede luften tilbage for at repræsentere et 1. Et system af pneumatiske ventiler styrer strømmen af luft – og dermed 0’er og 1’er – gennem processoren.

De enkelte ventiler styres gennem lufttryk i et lille kammer under luftkanalen, der er adskilt fra kanalen af en fleksibel membran. Når kammeret fyldes med luft, bliver membramen skubbet opad og lukker ventilen. Ved at suge luft ud af kammeret, kan membranen trækkes ned igen og ventilen åbnes, hvorefter signalet kan flyde gennem ventilen.

De to forskere har konstrueret en fungerende 8-bit mikroprocessor med deres luft-teknologi – til sammenligning arbejder dagens computere med 32- eller 64-bit processorer.

Forskerne mener, at deres opfindelse f.eks. kan bruges til ”lab-on-a-chip” enheder, der f.eks. kan anvendes til at teste for sygdomme eller sammenligne DNA-profiler. De forventer dog ikke, at luft-processoren vil erstatte silicium-chips i almindelige computere.
 

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS