Chrome har allerede 1 procent af markedet

Hvis de første to døgn skal tages som rettesnor bliver Google Chrome sandsynligvis rekordstor - på rekordtid. Browseren har allerede fået en procent af markedet, viser tal fra analyseinstitutter.

To forskellige analysefirmaer, der lever af at måle webtrafik, er samstemmende kommet til den konklusion, at Googles nye browser på ufatteligt kort tid er blevet en reel faktor på markedet.

Det amerikanske analysefirma NetApplications Inc følger udviklingen i Chromes markedsandele på timebasis. Allerede få timer efter at Chrome blev frigivet til download, havde så mange mennesker på verdensplan hentet browseren og taget den i brug, at Google kunne notere sig for en markedsandel på over én procent.

Samme billede blev tegnet hos det irske webanalysefirma Statcounter. I går den 3. september rangerede Google Chrome på listen af browsernes markedsandele med 1,11 procent. I dag den 4. september er andelen øget til 1,15 procent. Tallene er taget fra 18,5 millioner pageviews hos sites, der på globalt plan er dækket af Statcounters trafikovervågning. Til sammenligning havde Internet Explorer i samme statistik 67,81 procents markedsandel i går og 70,87 procent i dag, mens Firefox havde henholdsvis 23,54 procent og 21,26 procent.

»Det er en fænomenal bedrift,« siger Statscounters direktør Aodham Cullen.

Han mener, at Googles browser er et angreb på Microsoft, men at det snarere bliver Firefox, der kommer til at miste markedsandele.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S