I morgen kan du få et .tel-domæne

Nu kan alle stille sig i kø og købe et .tel-domæne. Det nye domæne slippes helt frit i morgen.

I morgen kan man købe et .tel-domæne.

Hidtil har det udelukkende været muligt for virksomheder at forregistrere deres firmanavn, og siden begyndelsen af februar kunne alle bestille et domæne mod betaling af et større gebyr.

Men selv om alle nu på normal vis kan købe .tel-domæner, så er det langt fra sikkert, at de gør det. Tel-domænet adskiller sig fra de gængse domæner ved, at det er beregnet til at dele kontaktinformationer via DNS protokollen på en standardiseret måde.

Det kommer til at fungere som et evigt opdateret visitkort, der er let at huske adressen på.

I stedet for at returnere en hjemmeside, så giver opslaget i DNS'en kontaktoplysninger, som kan kommunikere med forskellige programmer og enheder. Når browsere, telefoner og mailprogrammer kan snakke sammen med .tel, vil det for eksempel være muligt at ringe op fra sin mobiltelefon blot ved at skrive .tel-adressen.

I Danmark kan man købe .tel-domæner hos blandt andet Speednames og Larsen Data.

Firmaet Netsite har tidligere udtalt, at .tel-domænet skal have en forholdsvis stor tilslutning, før det giver mening, og det tvivler firmaet på, det nye domæne vil få med det samme.

Udbredelsen kan måske blive hjulpet på vej af, at .tel-platformen er open source-baseret, så mange udviklere allerede er i gang med at forberede sig. Interesserede kan læse mere om domænet her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere