BBC udvikler ny standard for digitalt tv

BBC forsøger nu at etablere en ny standard for internet-tv under kodenavnet Project Canvas.

De britiske tv-stationer BBC, ITV, BT, Channel 4, Talktalk, Arqiva og Five har dannet et fælles joint-venture, Youview TV, som skal lancere en fælles platform for internet-tv i den første halvdel af 2011. Den nye platform har fået kodenavnet Project Canvas.

Youview skal lancere en settop-boks som skal sælges uden abonnement eller kontrakt. Boksen skal både kunne bruges til at modtage digitalt tv og fjernsyn over internettet. Planen er at internet-udbydere kan sælge boksen med rabat til deres kunder.

Det er også tanken at boksen skal indeholde en harddisk, så den kan bruges til at optage programmer.

Målet med Project Canvas er at skabe en åben platform, hvor alle indholdsleverandører og udbydere har mulighed for at deltage på lige fod. De tekniske krav for at deltage skal være meget begrænsede, så alle kan være med, og der skal udvikles en form for App Store, hvor man kan tilbyde forskellige tjenester og ekstraydelser til Youview-brugerne. Alle udviklere får mulighed for at skabe programmer til denne App Store.

BBC har desuden stillet en række krav til, at de fleste tv-kanaler som udgangspunkt skal være gratis tilgængelige gennem Youview. Hele specifikationen skal være frit tilgængelig og andre producenter skal have mulighed for at indbygge Youview-teknologien i deres egne bokse.

Det skal sikre at platformen får en stor udbredelse. De første udkast til specifikationer og tekniske standarder er allerede tilgængelige på nettet.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S