Konkurrenter klager over Windows XP til EU

Organisationen CCIA, der omfatter leverandører som Sun, Nokia og Oracle, klager nu til EU's konkurrencemyndigheder over Microsofts styresystem Windows XP.

Organisationen CCIA, der omfatter leverandører som Sun, Nokia og Oracle, klager nu til EU's konkurrencemyndigheder over Microsofts styresystem Windows XP.

Klagerne mener, at de mange programmer, som følger med Windows XP, gør det for svært for andre produkter at konkurrere med Microsoft. Der tænkes på produkter som Instant Messenger, Moviemaker og Explorer, skriver det norske Computerworld.

Konkurrencemyndighederne i EU bekræfter at have modtaget klagen fra CCIA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere