Danske virksomheder har færre it-problemer efter virusangreb

Flere vira og orme hærgede nettet end nogensinde før i 2003, men skaderne hos de danske virksomheder er blevet mindre.

De danske virksomheder er generelt blevet bedre til at beskytte sig mod virus. De seneste tal fra Danmarks Statistik viser at andelen af virksomheder som har haft it-problemer efter virusangreb er faldet fra 42 pct. i 2002 til 32 pct. i 2003, skriver ErhvervsBladet.

»Presset fra nye virus har aldrig været større end i 2003, så det er en meget glædelig nyhed at problemerne bliver mindre. Det kan kun være et udtryk for, at virksomhedernes forsvarsværker er ved at komme på plads,« siger formanden for Rådet for IT-sikkerhed, Allan Fischer-Madsen.

Tallene fra Danmarks Statistisk viser, at 90 pct. af virksomhederne har installeret antivirus-programmer mod 81 pct. året før.

På listen over de mest udbredte problemer kommer nedbrud i netforbindelsen ind på en andenplads. Hver tredje virksomhed har været udsat for et alvorligt net-netbrud i 2003. På tredjepladsen kommer tyveri af mobilt dataudstyr, som 16 pct. af de danske virksomheder har oplevet.

»Problemets omfang overrasker mig ikke, jeg har hørt om mange som har glemt eller fået stjålet en bærbar computer. Det er en meget stor sårbarhed og flere virksomheder bør indskærpe, at der er adgangskontrol på den slags it,« siger Tom Togsverd til brancheorganisationen ITEK til ErhvervsBladet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere