Google dig til forretningsviden

Virksomheder med SAS Institute og Google som leverandører kan fremover "google" sig til højaktuel forretningsviden via intranettet. Samarbejdet mellem SAS og Google resulterer i ny teknologi, som er klar til levering til sommer.

Googles søgemaskine bliver i stand til at levere interne informationer, analyser og forretningsrapporter skabt af en virksomheds SAS® løsninger. Det nye partnerskab mellem Google og SAS har som formål at sætte virksomheder i stand til at kombinere Googles søgeteknologi med SAS' vidensløsninger. Brugere får lynhurtigt serveret virksomhedens mest relevante information ud fra et givet søgeord, hvilket giver et højt vidensniveau hurtigt og dermed forretningsmæssige fordele gennem bedre udnyttelse af virksomhedens Intelligence-løsning.

Hvis en medarbejder hos en SAS-kunde søger efter "salg fjerde kvartal 2005" på virksomhedens intranet med en Google-baseret søgemaskine, vil søgemaskinen levere et snapshot af relevant viden i form af rapporter, data og analyser sammen med links til anden viden som f.eks. periodens bedst sælgende produkter, sælgeres resultater eller top 10-kunder i perioden. Kombinationen af Googles nyeste søgeteknologi og SAS® Enterprise Intelligence Platform giver brugeren adgang til bredere og dybere viden, fordi søgningen returnerer mere end brugeren selv efterspurgte. Alle søgeresultater filtreres gennem virksomhedens normale sikkerhedsprotokoller og leverer viden i overensstemmelse med den enkelte brugers adgangsrettigheder.

»SAS Institute er førende på markedet for Intelligence - i særdeleshed i Danmark - men også globalt, og derfor er SAS en naturlig samarbejdspartner blandt flere andre, når vi skal levere søgeteknologi til professionel brug. Værdien af en analyse eller en rapport vokser, hvis den er hurtig og nem at finde,« siger landechef Peter Friis fra Google Denmark.

»Det er naturligt at bygge bro mellem Googles vision om at organisere alverdens information og SAS' vision om at understøtte beslutningstagere med værdifuld viden,« siger marketingdirektør Jim Nielsen fra SAS Institute.

Google OneBox for Enterprise er en del af Googles nyannoncerede søgeteknologi til professionel brug, og OneBox bruger den samme teknologi, som styrer børsinformation og vejudsigter på Google.com. Søgeresultatet kan både være statisk information og relevante links til dynamiske realtidstjenester. OneBox er udviklet sammen med SAS og flere andre aktører på markedet for professionel software - heriblandt Cisco, Salesforce.com, Oracle og Cognos. Al teknologiudvikling følger åbne standarder og åbne principper, og Google lægger interfaces ud til alle interesserede udviklere, systemintegratorer og softwareleverandører. Google har samtidig lanceret et program for udviklere, der bl.a. kan benytte et internet-community med dokumentation og specifikationer til Google OneBox og mulighed for at dele deres arbejde med andre udviklere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job