Bestyrelsesmedlem: TDC tryner mindretalsaktionærer

TDC beskyldes for at tryne mindretalsaktionærerne og dermed bryde lovgivningen i det ungarske selskab HTCC.

TDC ejer 65 procent af aktierne i det ungarske selskab HTTC. Og ifølge et bestyrelsesmedlem, så træffer TDC beslutningerne i København uden om bestyrelsen.

»Alt for mange gange er jeg blevet bedt om at godkende beslutninger, som allerede er truffet af hovedaktionæren,« står der i en skriftligt indberetning til det amerikanske børstilsyn, SEC, fra William E. Starkey, bestyrelsesmedlem i HTTC.

Indberetningen er sket i forbindelse med William Starkeys opsigelse til bestyrelsesformand Kim Frimer, admistrerende direktør for TDC Totalløsninger.

Det er ikke tilladt at lave beslutninger uden om bestyrelsen i følge Stten Thomsen, professor ved Handelshøjskolen i København.

»Det er ikke i orden, hvis en hovedaktionær træffer beslutningerne uden for bestyrelseslokalerne, og hvis ikke alle aktionærernes interesser bliver varetaget. Den eneste sanktiosnmulighed et bestyrelsesmedlem har i en sådan situation er at tage sit gode tøj og gå,« fastslår han i Jyllands-Posten.

Og i følge Steen Thomsen er det ikke usædvanligt, at der bliver anlagt sager i USA.

Det er netop disse tanker en af de amerikanske mindretalsaktionærer går rundt med.

»TDC varetager ikke mindretalsaktionærernes interesser. Det er meget frustrerende, at de behandler HTTC, som om selskabet var den eneste aktionær. Hvis de gør det for at få aktiens værdi til at falde og herefter forsøger at købe os ud til en lav kurs, kan det medføre et grimt juridisk slagsmål,« siger Tony Buonavolonta til Jyllands-Posten.

Kim Frimer, indsat som bestyrelsesformand af TDC, ser det det hele som en misforståelse.

»Jeg deler ikke Will Starkeys opfattelse af tingene, og det har jeg gjort ham opmærksom på,« siger Kim Frimer

Kim Frimer ønsker ikke, at kommentere, hvad betyrelsen arbejder med, da det er fortroligt.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse