Katrinebjerg er en IT-succes

Lidt over et halvt år inde i den fireårige projektperiode fortæller ISIS Katrinebjerg, at det er lykkedes at skaffe markant flere midler end ventet.

IT-pengene strømmer til Århus. Det regionale IT-kompetencecenter ISIS Katrinebjerg fortæller nu, at det er lykkedes at skaffe markant flere midler end estimeret. En lang række virksomheder har engageret sig i de 16 samarbejdsprojekter, som centret har sat i gang.

»Vi forventer at det samlede ISIS-budget kommer til at ligge væsentligt over de oprindelige 65 mio. kr.,« siger professor Ole Lehrmann Madsen, direktør for Alexandra Instituttet A/S.

Det skyldes at erhvervslivet finansierer en betydeligt større andel end de 16 mio. kr. der var måltallet i starten.

»Vi tillader os at tolke erhvervslivets store interesse som et tegn på at vi har ramt rigtigt. Både i valget af ISIS-projektets tre fokusområder interaktive rum, sundheds-it og software og i valget af måden hvorpå vi organiserer projekter,« siger han.

Ole Lehrmann Madsen mener at princippet om ligeværdigt samarbejde mellem forskere og virksomheder er forklaringen på de mange succesfulde projekter der i årenes løb er gennemført i og omkring IT-byen Katrinebjerg.

»Det er disse erfaringer vi bygger videre på i ISIS-satsningen. Også her bygger samarbejdsprojekterne på ligeværdigt engagement fra begge parter, både økonomisk og ressourcemæssigt,« siger han.

Blandt de virksomheder som deltager i projekterne er B&O, Systematic Software Engineering, Danfoss, CSC Scandihealth og IBM.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


RISE with SAP – muligheder, faldgruber og vejen frem

Bliv klædt på til strategiske valg om fremtidens forretningsplatform. Hør cases og bliv inspireret af IBM, JYSK og BCG Platinion, som deler erfaringer og indsigter i SAP-migrering, cloudstrategi og teknologivalg med fokus på reel forretningsværdi.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere