Katrinebjerg er en IT-succes

Lidt over et halvt år inde i den fireårige projektperiode fortæller ISIS Katrinebjerg, at det er lykkedes at skaffe markant flere midler end ventet.

IT-pengene strømmer til Århus. Det regionale IT-kompetencecenter ISIS Katrinebjerg fortæller nu, at det er lykkedes at skaffe markant flere midler end estimeret. En lang række virksomheder har engageret sig i de 16 samarbejdsprojekter, som centret har sat i gang.

»Vi forventer at det samlede ISIS-budget kommer til at ligge væsentligt over de oprindelige 65 mio. kr.,« siger professor Ole Lehrmann Madsen, direktør for Alexandra Instituttet A/S.

Det skyldes at erhvervslivet finansierer en betydeligt større andel end de 16 mio. kr. der var måltallet i starten.

»Vi tillader os at tolke erhvervslivets store interesse som et tegn på at vi har ramt rigtigt. Både i valget af ISIS-projektets tre fokusområder interaktive rum, sundheds-it og software og i valget af måden hvorpå vi organiserer projekter,« siger han.

Ole Lehrmann Madsen mener at princippet om ligeværdigt samarbejde mellem forskere og virksomheder er forklaringen på de mange succesfulde projekter der i årenes løb er gennemført i og omkring IT-byen Katrinebjerg.

»Det er disse erfaringer vi bygger videre på i ISIS-satsningen. Også her bygger samarbejdsprojekterne på ligeværdigt engagement fra begge parter, både økonomisk og ressourcemæssigt,« siger han.

Blandt de virksomheder som deltager i projekterne er B&O, Systematic Software Engineering, Danfoss, CSC Scandihealth og IBM.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S