Ny dansk e-læringssoftware

Med det nye danske produkt - PowerLearn - har virksomheder fået mulighed for at opbygge deres egne skræddersyede e-læringskurser.

Det danske firma IMS Learning har med deres nye produkt - PowerLearn - reduceret nogle af de største problemer ved e-læring og givet virksomhederne mulighed for at opbygge deres egne skræddersyede e-læringskurser.

»Vi har forsøgt at fjerne nogle af barriererne ved e-læring. For det første er det med PowerLearns kombination af billede af lyd blevet nemmere at motivere kursisterne. Desuden har vi forkortet udviklingstiden og reduceret prisen kraftigt, så de billigste løsninger kun koster omkring 25.000 kroner,« siger Søren Sander, direktør for IMS Learning, til ComON.

Forrester Research har benchmarket PowerLearn op mod lignende amerikanske produkter, og analyseinstituttets vurdering er, at PowerLearn er ualmindelig brugervenligt og desuden kræver færre tekniske kompetencer end andre lignende e-læringsprodukter.

»PowerLearn gør alle i stand til at opbygge et kursus på forholdsvis kort tid. Hvis for eksempel en HR-konsulent eller en produktchef skal lave et kursus for en gruppe ansatte, kræver det blot, at vedkommende har fortrolighed med at bruge internettet og kan finde ud af at arbejde med den træstruktur, som man kender fra windows - hvis man kan det, kan man lave et kursus,« siger Søren Sander.

IMS Learning tilbyder i forbindelse med opstart en samlet pakke, der - foruden software, installation og uddannelse i kursusudvikling - omfatter et abonnement på 2 årlige opdateringer samt support, drift og hosting.

IMS Learning har lavet e-læringsprojekter for blandt andet Novo Nordisk, TDC Mobil, Lundbeck og Statoil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse