Peoplesoft-køb skal undersøges nærmere

Oracle står over for yderligere undersøgelser af forsøget på at overtage Peoplesoft. De amerikanske monopol-myndigheder har bedt om mere information.

Oracle meddeler at de til fulde accepterer justitsministeriets anmodning om flere oplysninger, og forventer ikke at overtagelsesforsøget vil blive afsporet af konkurrencelovgivningen.

»Vi er stadig optimistiske og regner med at justitsministeriet vil konkludere at opkøbet ikke er konkurrenceforvridende. Vi forventer at gennemføre transaktionen som planlagt,« siger Oracles talsmand Jim Finn.

Siden database-giganten forhøjede sit tilbud til 6,3 milliarder dollar har Peoplesofts bestyrelse set monopol-beskyldningerne som sit bedste forsvar. Peoplesofts kommentar til justitsministeriets krav om yderligere information var:

»Vi er ikke overraskede over monopolmyndighedernes forespørgsel angående Oracles forsøg på fjendtlig overtagelse. Vi har hele tiden fastholdt, at den foreslåede sammenlægning af Peoplesoft og Oracle står over for betydelige lovgivningsmæssige forsinkelser og med stor sansynlighed ikke vil blive godkendt.«

I mellemtiden prøver Oracle at berolige Peoplesofts kunder. Senest ved at love at yde 10 års support på de nyeste Peoplesoft-produkter, og yderligere support for de kunder, der skulle have lyst til at skifte til Oracles software.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS