Nyt processorslag til januar

Intel og AMD kommer på banen med nye processorer ved begyndelsen af det nye år.

Omkring den syvende januar har Intel planer om at lancere en Pentium 4 processor på 2,2 GHz baseret på 0,13 mikron arkitekturen. Men næsten samtidig vil AMD komme på markedet med en processor med betegnelsen 2000+ Athlon XP.


Hvilken klokfrekvens AMD's processor kommer til at køre med er ikke oplyst, men processorfabrikanten mener med angivelsen - 2000+ - at processoren i hastighed svarer til en Intel Pentium 4 på mindst 2 GHz.


Ifølge nyhedsmediet the Inquirer vil AMD fortsætte traditionen med at angribe Intel på både processorernes ydelse og pris.


(Kilde: www.theinquirer.net)

    Læses lige nu
      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      It-løsninger | Nordhavn

      SAP Excellence Day 2026

      Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

      Infrastruktur | København

      Datacenterstrategi 2026

      Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

      Sikkerhed | Aarhus C

      Identity Festival 2026 - Aarhus

      Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
      Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

      Jeanette Kristiansen

      Circle Of Bytes ApS