Microsoft vægtede penge højere end privatliv

Softwaregiganten fravalgte beskyttelse af privatliv i IE8 på grund af frygt for dalende annonceindtægter, skriver avis.

Da Microsoft for omtrent to år siden skulle udvikle browseren Internet Explorer 8, kunne firmaet vælge enten at beskytte brugernes privatliv eller gå i reklamefolkets ærinde og tillade massiv overvågning.

Microsoft valgte overvågningen - og pengene den er med til at skabe.

Det skriver avisen The Wall Street Journal.

Avisen beretter, at en de Microsoft-ansatte, der skulle udvikle browseren, oprindeligt pønsede på at indføre en standard-indstilling, der automatisk blokerede for, at hjemmesider kunne spore de besøgendes internetsurf. Hjemmesider bruger informationen - der for eksempel kommer fra Google Analytics - til at målrette reklamer.

"I sidste ende tabte produktplanlæggerne en vigtig del af debatten. Vinderne var chefer, der argumenterede for, at det ville gøre det vanskeligere for Microsoft at tjene penge på reklamer, hvis forbrugerne automatisk fik privatlivsbeskyttelse. Microsoft byggede deres browser, så brugerne på egen hånd må slå privatlivsindstillingerne til, hver gang de skal starte softwaren," skriver avisen.

Microsoft havde kort tid forinden investeret stort i et firma, der lever af at sælge annoncer på internettet.

Softwaregiganten siger til avisen, at firmaet forsøgte at sammenkoble forbrugernes interesse for privatlivsbeskyttelse og annoncørernes interesser for at skabe relevant indhold.

Internet Explorer er suverænt den største browser på markedet. Microsoft var bange for, at det ville skabe en vild flugt fra sporingsteknologier, hvis browseren automatisk blokerede for overvågningen.

En britisk forkæmper for privatliv, Simon Davies, som Microsoft kontaktede i planlægningen af browserens indstillinger, ærgrer sig over, at Microsoft valgte at skele mest til annoncørernes interesser. De fleste forbrugere kender ikke til problematikken og muligheden for at vælge at blokere for overvågningen, siger han.

Microsofts IE-chef, som også stod i spidsen for at udvikle IE8, Dean Hachamovitch, har siden forsvaret sit firmas beslutning. Overvågningen er ikke blot i annoncørernes interesse, det hjælper også brugeren. Eksempelvis ved at vælge at en hjemmeside kan præsentere indholdet på det sprog, som brugeren foretrækker.

"Fordi nogle af de teknologier, som bliver brugt til at at spore med, også er essentielle for den basale funktionalitet, så er der ikke bare en funktion, der hedder "Bare giv mig den perfekte privatlivsbeskyttelse", skriver Dean Hachamovitch på IE-bloggen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg