Artikel top billede

Motorola sender Android-tavlecomputer på gaden i februar

Den opsigtsvækkende Xoom kommer en måned før konkurrenterne.

Ifølge taiwanesiske Digitimes, så har Motorola et forspring på en måned eller mere i forhold til konkurrenterne med styresystemet Android 3.

Motorolas nye tavlecomputer er nemlig født med Android 3, mens konkurrenterne må omstille deres tavlecomputere til det nye styresystem, og det kommer - ifølge Digitimes kilder hos underleverandørerne - til at tage mindst en måned mere.

Når det gælder pc-leverandørerne Acer, Asustek og Toshiba vurderer kilderne endda et de ikke vil være i stand til at levere tavlecomputere med Android 3 før i maj måned. Det forlyder, at nogle af leverandørerne vil lancere modeller med Windows og Android 2.3 i mellemtiden for ikke at miste markedsandele.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere