Teleselskaber i krig på mobildata

Med udgangspunkt i hver deres teknologi indleder Danmarks to største mobilselskaber, TDC og Telia, nu en kamp på mobildata til erhvervslivet. Imens må Sonofon blot kigge på fra sidelinjen. Det skriver IT-avisen ComON, der udkommer torsdag.

Virksomheder og erhvervsfolk på farten bliver de store vindere i det slag om mobildata, som Danmarks to største mobilselskaber nu lægger i kakkelovnen til. Det skriver IT-avisen ComON, der udkommer torsdag.

I starten af oktober går TDC i luften med 3G-telefoni, og det helt store trækplaster bliver datakort, som kan sikrer erhvervsfolk på farten hurtig mobil adgang til internet, intranet og lignende. I samme måned lancerer Telia deres EDGE-netværk. 3G giver i bedste fald datahastigheder op til 384 kbit/s, mens EDGE giver i nærheden af 150 kbit/s.

Men hos Telia slår administrerende direktør Jesper Brøckner på at selskabet starter med at dække 90 procent af landet, mens TDC kun dækker de fire største byer, svarende til 40 procent.
»Vi vurderer at det er bedre at være landsdækkende, end at have 3G-hastigheden. Markedets efterspørgsel kan godt dækkes med EDGE, og der er ikke særlig stor forskel i brugeroplevelsen,« forsikrer Telia-direktøren.

Hos TDC er budskabet naturligvis det stik modsatte.
»Vi har valgt at satse på kvalitet frem for geografisk dækning,« siger administrerende direktør i TDC Mobil, Mads Middelboe.

Uanset hvad, så er der ingen tvivl om at de to selskaber bejler kraftigt efter erhvervslivets gunst og muligheden for endnu hurtigere adgang til data på farten, end det er tilfældet med GPRS i dag.

På sidelinjen står Danmarks tredje store mobilselskab, Sonofon, der hverken har et 3G- eller et EDGE-netværk.

»Vores vurdering er, at det egentlige danske gennembrud for 3G stadig er et stykke ude i fremtiden før mobiltelefoner og netværk er modnede. Til den tid er vi naturligvis også på plads med 3G. Vores team i Norge har allerede rullet 3G ud, og dermed har vi store erfaringer at trække på, når vi ruller ud i Danmark. Så jeg mener på ingen måde at vi er hægtet af,« siger Sonofons direktør Henrik Clausen, der dermed tilsyneladende er ret sikker på at Sonofon løber med den fjerde danske 3G-licens, når den næste år bliver udbudt i auktion.

I dag er det kun 3, TDC og Telia, der har licens til 3G-telefoni i Danmark.





Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune