Ryst mobiltelefonen for at få forbindelse

Ryst to mobiltelefonener for at oprette en trådløs Bluetooth-forbindelse mellem dem. Forskere i Storbritannien har udviklet den nye teknologi, der skal skabe større sikkerhed.

To forskere fra Lancaster University demonstrerer i en video på nettet hvordan man kan oprette en sikker trådløs forbindelse mellem mobiltelefoner ved at holde dem i samme hånd og ryste dem.

Forskerne mener at have fundet en smart løsning på et klassisk problem; hvordan kan man være sikker på, at der er oprettet forbindelse til den rigtige mobile enhed? I dag skal man vælge enheden fra en liste og så indtaste pin-koden, som i de fleste headsets bare er »0000«.

Det udgør i praksis et sikkerhedshul, mener forskerne, som i stedet bruger det indbyggede accelerometer i mange mobiltelefoner til at måle svingningerne. Kun hvis de to enheder holdes i samme hånd, vil svingnings-mønstrene passe sammen 100 pct.

Det kan også bruges til at oprette en trådløs forbindelse mellem en mobiltelefon og en printer. I dette tilfælde skal man så banke på printeren med telefonen, og telefonens mikrofon bruges til at registrere bankelyden.

Fordelen er, at der ikke kræves ny hardware, for mange telefoner har allerede indbygget accelerometer.

På længere sigt kan shake-to-connect også bruges til at overføre penge mellem kreditkort ved at holde dem i samme hånd og ryste dem, mener forskerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere