It-sikkerhedsråd nedlægges

Mens orme- og virusangreb skylder ind over de danske pc'er nedlægger Helge Sander Rådet for it-sikkerhed.

Mens antallet af orme- og virusangreb bliver stadig større, nedlægger videnskabsminister Helge Sander det kun tre år gamle Rådet for it-sikkerhed. Ifølge ministeren er der med den nuværende situation på sikkerrhedsfronten i højere grad brug for handling end analyser.

»I de tre år, der er gået, siden Rådet for it-sikkerhed blev oprettet, har verden ændret sig. Rådet har gjort et flot stykke arbejde og sat markante fingeraftryk på de seneste års it-sikkerhedstiltag, men der er nu behov for nye måder at organisere sig på. Vi skal fortsat analysere, men vi skal i endnu højere grad satse på at få analyserne omsat til handling,« siger Helge Sander.

Derfor overtager Teknologirådet fra årsskiftet arbejdet med at holde et vågent øje med den danske it-sikkerhed og komme med anbefalinger til politikerne og gode råd til såvel private som professionelle it-brugere.

Teknologirådet leverer i forvejen uafhængig rådgivning til Folketinget om teknologiens muligheder og konsekvenser.

Bortset fra forårets Netsikker Nu-kampagne, er det ikke meget væsen Rådet for it-sikkerhed har gjort af sig i de forgangne tre år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S