Artikel top billede

Er præsident pirat?

Uheldigt tweet.

Du kan blive citeret, for det du skriver på Twitter, måtte en kvinde sande for nylig efter at have været hængt ud i britiske medier.

Også Tyrkiets præsident, Abdullah Gül, burde måske have tænkt sig om to gange, inden han forleden tweetede om en god film, han havde set:

"Så The Kings Speech derhjemme med min hustru forleden. Virkelig en meget smuk film," skrev præsidenten i en tweet.

Som mediet TorrentFreak bemærker, så er der dog et problem ved bemærkningen: Filmen er ikke udkommet på dvd endnu, og derfor burde det være vanskeligt for præsidenten at se filmen derhjemme. Faktisk er filmen slet ikke udkommet i biografen i Tyrkiet endnu. Men filmen er selvfølgelig alligevel på BitTorrent.

Mange af præsidentens followers på Twitter har efterfølgende spurgt ham, om han foretrækker BitTorrent eller Usenet. Præsidentens svar var meget vagt. Han fortalte, at han ikke ville få udleveret en ulovlig film. Det er uvist, hvem der skulle have givet ham filmen, men der er sandsynligvis tale om noget personale.

Hvis præsidenten har et afslappet forhold til fildelingstjenester, så er det måske ikke så overraskende, at Tyrkiet ikke tiltræder antipirat-traktaten Anti-counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Traktaten, som ComON løbende har skrevet om, står over for at blive implementeret i større lande som USA, EU-lande, Mexico, Canada, Japan, Australien og Singapore. De nye regler skal skærpe og ensrette bekæmpelsen af kopister og netpirater.

TorrentFreak spekulerer nu i, om præsidenten vil overveje at fjerne landets blokade af fildelingstjenesten Pirate Bay.

The Kings Speech er nomineret til 12 Oscars og har premiere i Danmark den 3. marts med titlen "Kongens store tale".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere