Er præsident pirat?

Uheldigt tweet.

Artikel top billede

Du kan blive citeret, for det du skriver på Twitter, måtte en kvinde sande for nylig efter at have været hængt ud i britiske medier.

Også Tyrkiets præsident, Abdullah Gül, burde måske have tænkt sig om to gange, inden han forleden tweetede om en god film, han havde set:

"Så The Kings Speech derhjemme med min hustru forleden. Virkelig en meget smuk film," skrev præsidenten i en tweet.

Som mediet TorrentFreak bemærker, så er der dog et problem ved bemærkningen: Filmen er ikke udkommet på dvd endnu, og derfor burde det være vanskeligt for præsidenten at se filmen derhjemme. Faktisk er filmen slet ikke udkommet i biografen i Tyrkiet endnu. Men filmen er selvfølgelig alligevel på BitTorrent.

Mange af præsidentens followers på Twitter har efterfølgende spurgt ham, om han foretrækker BitTorrent eller Usenet. Præsidentens svar var meget vagt. Han fortalte, at han ikke ville få udleveret en ulovlig film. Det er uvist, hvem der skulle have givet ham filmen, men der er sandsynligvis tale om noget personale.

Hvis præsidenten har et afslappet forhold til fildelingstjenester, så er det måske ikke så overraskende, at Tyrkiet ikke tiltræder antipirat-traktaten Anti-counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Traktaten, som ComON løbende har skrevet om, står over for at blive implementeret i større lande som USA, EU-lande, Mexico, Canada, Japan, Australien og Singapore. De nye regler skal skærpe og ensrette bekæmpelsen af kopister og netpirater.

TorrentFreak spekulerer nu i, om præsidenten vil overveje at fjerne landets blokade af fildelingstjenesten Pirate Bay.

The Kings Speech er nomineret til 12 Oscars og har premiere i Danmark den 3. marts med titlen "Kongens store tale".

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S