Udsigt til flere e-bøger

Forlæggerforeningen barsler med stor bog-portal for digitale bøger. Ebog.dk åbnes til november eller december.

Der knokles i øjeblikket for at lancere en større dansk portal for digitale bøger senere på året. Det er Forlæggerforeningen, der har søsat projektet. Det skriver Børsen.

Målet er, at ikke kun fagbøger men også rejsebøger og skønlitteratur skal finde vej til det elektroniske format.

Dansk Bibliotekscenter og Infomedia skal levere den tekniske platform. Den skulle nu være på plads, men det bliver ikke muligt at hente bøger før november eller december. Det har ikke mindst være tidskrævende at få aftaler på plads med forlagene, men den mest tidskrævende opgave har vist sig at være overførslen af bøger fra papir til digital form.

Portalen lanceres med mottoet: Ebog - ikke bare en bog. Det betyder for eksempel, at bøgerne kan lejes i begrænsede tidsperioder, og at studerende har mulighed for at indsætte noter og søge i dem efterfølgende.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job