Internet-brugerne har vænnet sig til spam

Mængden af uønsket reklamepost er stadig stigende, men internet-brugerne har efterhånden vænnet sig til spam.

Ifølge en ny undersøgelse fra Pew Internet & American Life Project er mængden af spam fortsat stigende, men internet-brugerne har efterhånden vænnet sig til problemet, skriver Berlingske Tidende.

Blandt de adspurgte svarer 28 pct. at de får mere spam-mail til deres private adresse, mens tallet sidste år var 22 pct. Når det gælder arbejds-adressen fortæller 21 pct., at de får mere spam.

Men noget tyder på at internet-brugerne har lært at leve med problemet. Sidste år mente 77 procent af brugerne, at spam har gjort det ubehageligt eller generende at være online, mens tallet er faldet til 67 procent i år.

Kun 22 procent fortæller, at spam har fået dem til at bruge e-mail mindre, mens det sidste år var 29 procent.

I sidste års undersøgelse svarede 62 pct., at spam har givet dem mindre tillid til nettet, mens tallet er faldet til 53 pct. i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere