3G-optimisme i Cannes

Mobilproducenterne viser stor tiltro til fremtidens mobiltelefoni. På en mobilmesse i Cannes løfter producenterne sløret for både positive forventninger og nye telefoner.

Mobilproducenterne viser stor tiltro til fremtidens mobiltelefoni. På mobilmessen 3GSM World Congress, der afholdes i Cannes i disse dage, løfter producenterne sløret for både positive forventninger og nye telefoner.

»Vi forventer en kommercialisering af WCDMA-netværket (den europæiske 3G-standard) i løbet af året,« sagde Nokias netværkschef, Simon Beresford-Wylie, på messen i Cannes i går. Det skriver digi.no.

Nokia regner med, at mere end 100 WCDMA-netværk vil blive åbnet i løbet 2005, og at de tilsammen vil have mere end 70 millioner abonnenter ved årets udgang. Samtidig spår Nokia, at der i løbet af 2005 vil blive solgt over 50 millioner smartphones på verdensplan.

Nye telefoner
Både Nokia, Sony Ericsson, Motorola og Samsung bakker optimismen op med konkrete tiltag i form af nye smartphones.

Nokia lancerede i går to nye smartphones - Nokia 6680 og Nokia 6681.

Nokia 6680 understøtter GSM, EDGE og UMTS (WCDMA) og er baseret på Series 60-platformen (Nokia lancerede i går den tredje version af Series 60-platformen, som blandt andet skal give licensbetalere mulighed for at få virksomhedstilpassede løsninger fra midten af 2005).

Nokia 6680 er udstyret med to digitalkameraer, blitz, farveskærm, internetbrowser, kalenderfunktioner, videostreaming, to-vejs videosamtaler, email, musikafspiller med stereolyd - musikdelen understøtter en mobil musikdownload-tjeneste, som Nokia også netop har lanceret på messen.

Nokia 6681 er en lidt simplere udgave af 6680 - den understøtter i modsætning til sin storebror ikke UMTS og har heller ikke noget VGA-kamera.

6680 ventes at komme til at koste 500 euro svarer til cirka 3700 kroner - 6681 bliver en smule billigere med en pris på 450 euro svarende til cirka 3350 kroner.

Også Sony Ericsson lancerede i går to nye smartphones - K600 og Z800.

K600 er en lille 3G-telefon, der udmærker sig ved at have et elegant og funktionelt design. Den har en 1,8 tommers skærm, der kan vise 262.000 farver, to kameraer - et til foto der betjenes horisontalt, og et til videooptagelse. Ligesom Nokias telefoner understøtter K600 også videotelefoni, kontorapplikationer, musikafspilning og radio. K600 kommer i butikkerne i tredje kvartal.

Z800 er en lidt dyrere 3G-telefon, der foruden K600-funktionerne kan byde på avanceret software, som understøtter Memory Stick PRO Duo memorycard. Desuden har Z800 både en intern og en ekstern skærm, og endelig skulle den i kraft af en bedre baslyd have en bedre musikgengivelse. Modellen kan købes fra andet kvartal 2005.

Også Motorola og Ssamsung lancerede i går hver tre nye 3G-telefoner - Samsung præsenterede verdens hidtil mindste 3G-mobiltelefon.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S