It-regler på arbejdspladsen: Skal Facebook og private emails forbydes?

Telestyrelsen har lavet færdigformulerede regler om medarbejderes brug af it. Kan du bruge anbefalingerne? Se listen her.

Der er løbende diskussioner om brugen af Facebook i arbejdstiden. Hvis din virksomhed endnu ikke har formuleret et regelsæt omkring Facebook og den generelle brug af it i firmaet, så har telestyrelsen udsendt en færdigformuleret anbefaling, der kan fungere som skabelon. 

Anbefalingerne er samlet i teksten: "Regler for medarbejderes brug af it".

Styrelsen kommer ikke med anbefalinger i forhold til, hvad der burde og hvad der ikke burde være tilladt. Det er i højere grad en stribe færdigformulerede sætninger og områder, som virksomheder selv kan tillade eller forbyde.

Et eksempel er politikken i forhold til medarbejderes brug af trådløse netværk. Telestyrelsen foreslår, at man for eksempel kunne forbyde de ansatte at bruge it-udstyret via fremmede trådløse enheder medmindre det understøtter WEP-kryptering, Hidden SSID og mulighed for MAC-adressefiltrering.

Et andet område er kodeords-politikken. Her foreslår telestyrelsen, at det for eksempel ikke skal tillades at skrive sin adgangskode ned. Det er også oplagt at kræve, at koden skal skiftes med passende mellemrum, og at virksomhedscomputere altid automatisk låses med kodeord, når medarbejderen forlader dem.

"Formålet med denne skabelon for regler for medarbejderes brug af it er at give et overblik over de væsentligste forhold, man som informationssikkerhedsleder bør overveje, når virksomhedens it-systemer skal anvendes på en sikker og hensigtsmæssig måde," skriver IT- og Telestyrelsen om skabelonen.

Alle anbefalingerne finder du hos It- og Telestyrelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S