E-handlen når nye højder

De første seks måneder af 2008 bød på hele 23 procent flere handler via internettet end året forinden.

Danskernes handelsaktivitet på internettet har nået nye højder. Det viser de nyeste opgørelser fra PBS.

I løbet af det første halvår af 2008 blev der i alt gennemført 19.272.083 betalinger på nettet med enten dankortet eller et internationalt betalingskort. Det betyder, at danskerne har foretaget 23 procent flere internethandler end i samme periode i 2007.

Ifølge Politiken er der inden for de seneste tre år sket mere end en fordobling af korttransaktioner på nettet. Tilbage i 2005 blev der i løbet af årets samtlige 12 måneder gennemført 18.971.023 betalinger.

Danskerne spenderede i gennemsnit 565 kroner per nethandel i løbet af første halvår af 2008, og dankortets samlede internetomsætning for denne periode ramte knap 9,2 milliarder.

Danskernes glæde for e-handel er tidligere blevet bekræftet af diverse undersøgelser. Blandt andet viste en analyse, der blev offentliggjort midt i maj, at danskerne i gennemsnit bruger 5605 kroner per halvår på e-handel. Det gør os til Skandinaviens mest ivrige shoppere på internettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S