Ellison: Peoplesoft giver efter

Under en tale i London tirsdag forudså Oracles chef Larry Ellison at Peoplesoft før eller siden vil give efter for Oracles forsøg på overtagelse.

Men Ellison afviste ikke muligheden for at forsøde det nuværende tilbud på 6,3 milliarder dollar yderligere.

»Vi mener vores tilbud er godt, og at flertallet af aktionærerne har lyst til at tage imod det,« sagde Ellison, der i sidste uge øgede sit tilbud fra 16 dollar pr. aktie til 19,50 dollar efter pres fra Peoplesoft-aktionærer, der syntes det første tilbud var for nærigt.

På spørgsmålet om hvorvidt han endnu engang ville forhøje sit tilbud svarede Oracle-bossen: »Man skal aldrig sige aldrig. Men vi synes, det tilbud vi allerede har givet er fair.«

Peoplesofts bestyrelse afviste Oracles tilbud i sidste uge, og fortsatte med sine egne planer om opkøb af software-producenten J.D. Edwards til en pris på 1,75 milliarder dollar.

Ved London-mødet luftede Ellison den tanke, at Peoplesofts bestyrelse er mere interesserede i at beholde deres eget job end at berige aktionærerne, og han kritiserede Peoplesofts direktør Craig Conway for at afvise købstilbudet næsten med det samme.

»Craig Conway sagde klart at han ikke ville sælge ligegyldig hvad prisen blev. Det er ikke et godt grundlag at forhandle på,« sagde Ellison, der var Conways chef da Peoplesoft-direktøren var hos Oracle.

Oracles Peoplesoft-tilbud udløber den 7. juli, men fristen kan forlænges. For at understrege sit synspunkt har Peoplesoft i øvrigt indrykket helsides avisannoncer i plastret til med citater fra deres kunder, der tager afstand fra Oracles tilbud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere