Send en sms-besked til verdens ledere

Nu kan du sende en sms til verdens stats- og regeringschefer, som projiceres på et gigantisk springvand over Geneve-søen og et bjerg i Rio de Janeiro.

Når verdens stats- og regeringschefer mødes er det ofte meget svært for den almindelige borger at komme til orde. Men under verdenstopmødet i Geneve skulle der være mulighed for at få sit budskab frem. En lokal kunster har installeret en gigantisk laser, som projicerer sms-beskeder på byens 130 meter høje springvand, Jet d'Eau, der er verdens største.

Formålet med "Helloworld Project" er at give tusindvis af mennesker adgang til at aflevere et budskab i forbindelse med topmødet, som handler om at sikre fri og lige adgang til informationer i alle lande.

Budskaberne, som kan sendes som sms-besked eller indtastes gennem projektets hjemmeside, bliver samtidig vist på FN-bygningens facade i New York, på en skyskraber i Bombay og et bjerg i Rio de Janeiro.

Kunstneren Johannes Gees har installeret 10-20 watt lasere i de fire byer med godkendelse af de lokale myndigheder.

Den største laserprojektion vises på Morro dois Irmaos bjerget på den sydlige side af Ipanema-stranden i Rio de Janeiro. Hvert bogstav vil have en højde og bredde på 80 meter, og teksten vil kunne læses fra en afstand på flere kilometer.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank