Apple-musikafspiller starter flere ildebrande

Den gamle iPod Nano kan blive meget varm. Flere har fået forbrændinger.

Artikel top billede

Efter antenneproblemerne i iPhone 4 er Apple måske nu på vej ud i et nyt stormvejr. Denne gang er det problemer med overophedning i den første generation af musikafspilleren iPod Nano, som har bragt Apple på kollisionskurs med de japanske myndigheder.

De første meldinger om overophedning i iPod Nano kom allerede for to år siden, hvor den lille musikafspiller angiveligt var skyld i flere mindre ildebrande i Tokyo. Det fik det japanske Handelsministerium til at indlede en undersøgelse.

Apple fortalte dengang, at selskabet havde kendskab til 14 tilfælde af Nano-overophedning i Japan, hvoraf brugerne i to tilfælde havde fået mindre forbrændringer.

Men problemerne fortsætter, og det menes nu, at iPod Nano er skyld i mindst fire brande, og fire personer er kommet til skade.

Apple har netop afleveret en rapport til myndighederne, der fortæller om yderligere 34 tilfælde af overophedning i Nano-modellen fra 2005.

Myndighederne har kritiseret, at informationer om Nano-problemerne er meget svære at finde på Apples hjemmeside. Apple har udarbejdet en japansk vejledning, som blandt andet anbefaler at udskifte batteriet, men den er begravet dybt nede i hierarkiet af websider.

Nu lover Apple, at hjemmesiden skal forbedres, så det bliver lettere at finde vejledningen, men ligesom med iPhone 4 bliver der ikke tale om at tilbagekalde produktet.
 

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S