Elselskaber overtager Dansk Bredbånd

Waoo køber sin egen kunde.

Elselskabernes fælles fiberselskab Waoo meddeler, at det har købt Dansk Bredbånd. Det har hidtil været et af de inholddsselskaber, som har lejet sig ind på elselskabernes fibernet. Dansk Bredbånd har dog også sit eget fibnetnet i enkelte dele af landet.

”Med købet af Dansk Bredbånd fordobler vi størrelsen af Waoos forretning. Samtidig får vi eget fibernet i en vigtig del af København og på Frederiksberg,” siger Kim Frimer, bestyrelsesformand for Waoo, i en pressemeddelelse.

Som ComON tidligere har skrevet, gik Dansk Bredbånd en meget uklar fremtid i møde, da elselskaberne gik sammen og besluttede sig for at have et lukket net. Den fremtid er nu blevet klar.

Dansk Bredbånd fortsætter som et selvstændigt brand ligesom Waoos to øvrige selskaber Profiber og Smile Content.

”Hele ideen med Waoo er at opnå stordriftsfordele, bedre kundeadgang og bedre indkøbspriser, sådan at vi kan give vores kunder gode og billige produkter og samtidig tjene penge på det. Med købet af Dansk Bredbånd øger vi vores konkurrencekraft til gavn for både nuværende og fremtidige kunder i vores selskaber. Købet er et vigtigt skridt i retning af at blive en betydende spiller på markedet for tv, telefoni? og bredbåndsløsninger,” siger Kim Frimer.

Senere på året vil danskerne komme til at opleve Waoo som et nyt landsdækkende brand.

”Det er vores plan at integrere de mange forskellige bredbåndsforretninger i Waoo, og vi vil introducere de første fælles produkter til efteråret,” siger Anders Christjansen, administrerende direktør for Waoo.

”Frem til den tid vil vi koncentrere os om at mindske kompleksiteten i vores forretning. Nu vil vi sammen med ledelsen i Dansk Bredbånd koncentrere os om at planlægge, hvordan Dansk Bredbånd bedst kan indgå i Danmarks nye stærke spiller inden for tv, telefoni? og bredbåndsløsninger,” siger Anders Christjansen.

Dansk Bredbånd havde ultimo april cirka 70.000 kunder, hvilket er det samme antal som Waoo! har i Profiber og Smile Content.

Waoo, der tidligere hed Company X, er et landsdækkende indholds? og bredbåndsselskab med hovedsæde i Tilst ved Århus. Waoo leverer via sine datterselskaber tv, telefoni og internet til private hjem baseret på fiber direkte til hjemmet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job