3Com tilbage i highend-markedet med kinesisk hjælp

3Com vender tilbage til den teknisk set høje ende af netværksmarkedet efter at have indledt et tæt samarbejde med Østens største netværksproducent, kinesiske Huawei. Samtidig indledes en strategisk alliance med kineserne.

Den nye high-end-hardware, Switch 7700, er en Layer 3-switch med en række af de mest avancerede faciliteter, og den har 10-gigabit-kapacitet.

»Samarbejdet med Huawei er nærmest en Sony/Ericsson-løsning. Vi etablerer et fælles udviklingsselskab i Kina. I dag gælder det om at sænke omkostningerne for at kunne holde priserne nede. Samarbejdet med Huawei sikrer dette, og det betyder, at vi kan holde marginerne oppe, både vores egne og forhandlernes. Alliancen skal gøre 3Com konkurrencedygtig de næste 10 år«, beretter 3Coms nordiske leder Henrik Berggren.

»Da vi tidligere gik ud af highend-markedet var det meget komplekst med mange protokoller. Men nu er de facto-standarden Ethernet og IP, og så vil vi gerne være med også på enterprise-markedet«, fortsætter han.

7000-switchen kræver modsat de fleste af 3Coms øvrige produkter en særskilt certificering. Inden slutningen af året skal interesserede forhandlere have opnået denne certificering, som kan tages på 3Com University i Frankfurt sidst i september, oplyser Henrik Berggren. Det er typisk de store systemhuse, men også forhandlere, der retter sig mod eksempelvis boligforeninger, som er i målgruppen.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job