TietoEnator køber danske eksperter i sundheds-IT

TietoEnator og Enterprise Systems Copenhagen har underskrevet en aftale om køb af det danske konsulenthus.

TietoEnator og Enterprise Systems Copenhagen har underskrevet en aftale om køb af det danske konsulenthus. Aftalen, som er kommet i hus efter længere tids forhandlinger, betyder, at TietoEnator overtager Enterprise Systems Copenhagens 18 medarbejdere.

Desuden medfølger en kundeportefølje, der betegnes som solid, specielt i sundhedssektoren. Desuden overtager TietoEnator produktet KMS (Klinisk MåleSystem - et rammesystem til kvalitetsregistrering i sundhedsvæsenet).

Købsprisen opgives til 1,4 millioner euro svarende til cirka 10,4 millioner kroner.

Opkøbet giver angiveligt TietoEnators healthcare-division den nødvendige størrelse i Danmark for at kunne at opfylde virksomhedens ambition om at være en primær leverandører til den danske, nordiske og europæiske sundhedssektor. Efter købet af Enterprise Systems Copenhagen vil TietoEnator have 375 ansatte i Danmark, heraf 25 inden for området sundheds-IT.

Virksomheden integreres med TietoEnator HealthCare i Danmark, og Enterprise Systems Copenhagen nuværende ledelsesteam vil indgå i den samlede ledelse for TietoEnator HealthCare. Det videre arbejde vil fokusere på at få TietoEnators størrelse og nordiske produktportefølje inden for specielt elektroniske patientjournaler til at samvirke med Enterprise Systems Copenhagen position på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S