Dell tager markedsandele i Danmark

Indenfor det sidste år har Dell halet ind på HP på hardwaresalget, og Dell regner med at være nummer et i Danmark indenfor få år.

I Tyskland har Dells topchef netop meldt ud, at virksomheden skal fordoble omsætningen i det tyske marked over de næste tre år fra 1,5 milliarder dollars til tre.

Dell Danmark vil ikke give noget overslag på udviklingen i omsætningen, men til gengæld har virksomheden et klart mål om at blive de største på det danske hardwaremarked.

Ifølge tal fra IDC haler Dell ind på markedets ukronede konge HP, og hos Dell er der en klar forventning om at vippe HP af pinden inden for ganske kort tid.

»I 2005 lykkes det Dell Norge at overtage den førende markedsposition fra HP, og der er ingen tvivl om, at det kun er et spørgsmål om tid, før det samme sker her i Danmark,« fortæller Michael Meister, der er marketingsdirektør hos Dell Danmark.

I løbet af de sidste par år har Dell kæmpet sig op på anden pladsen, på markedet for desktops, notebooks og servere. Marketingsdirektøren vil ikke give en klar præcisering af strategien, men han er helt overbevist om, at Dell overtager HPs topplacering indenfor ganske få år.

»Det er gået godt for Dell Danmark de sidste par år, og jeg ser ingen tegn på, at det skulle ændre sig foreløbigt,« udtaler han til CRN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S