Rubler skabte priskaos hos SAS

Det var et skifte fra afregning i dollars til rubler i et internationalt reservationssystem, der skabte priskaos i SAS' online billetsystem.

Tilbage i marts gik det internationale reservationssystem Amadeus over til at afregne flybilletter ud af Rusland i rubler frem for amerikanske dollars. Og det er det, der har betydet at en flybillet fra Moskva til København pludselig kunne koste 1000 kroner for selve billetten og 35.000 kroner i afgifter på SAS' online billetsystem.

»Vi har nu snakket med Amadeus om at gå tilbage til den gamle afregningsform, og det vil formentlig ske allerede i denne uge,« siger viceadministrerende direktør Jens Willumsen fra SAS til ComON.

Det var således ikke en fejl i SAS' egne it-systemer, der gav russiske SAS-kunder den store afgiftsregning.

Det har ligeledes været fremme at der for to billetter til den samme strækning, men købt i to forskellige lande, opkræves forskellige afgifter.

»Men det har intet at gøre med it-systemerne. Det er ganske enkelt fordi der ud over lufthavnsafgifter og lignende også ofte opkræves en række lokale salgsafgifter, der ikke afhænger af strækningen man flyver på, men hvor billetten købes,« understreger Jens Willumsen.

»Det er en stor udfordring at drive en international onlinebutik. Der er et hav af lokale skatter og regler man skal være opmærksomme på,« forklarer Jens Willumsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere