En tidligere fagforeningsejet IT-leverandør skal nu hjælpe Danmarks næststørste arbejdsgiverforening med at skaffe overblik over sine medlemmer. Mærsk Data Organisator, der indtil 1999 hed K-D Data og var ejet af fagbevægelsen, skal levere en fælles IT-løsning til HTS - Handel, Transport og Serviceerhvervene.
HTS blev dannet for mindre end et år siden af en fusion mellem Handelskammeret, Horesta, AHTS og Danske Speditører. Det fusionerede HTS har mere end 10.000 medlemmer og samler 90 brancheforeninger.
»Vi opererer med et begreb, vi kalder Member Relationship Management. I en virksomhed taler man om Customer Relationship Management og investerer i IT-systemer, som understøtter den disciplin. I en medlemsforening er der et lige så stort behov for at følge "kunderne" tæt for at kunne yde dem en optimal service, og det er uanset, om der er tale om en fagforening, en naturforening, en politisk forening eller en arbejdsgiverforening. Og også her kan IT være et godt værktøj,« siger Jens Fuglsbjerg, Mærsk Data Organisator.
IT-løsningen skal håndtere administrationen af medlemmerne i HTS og gøre det muligt for arbejdsgiverforeningen at styrke samarbejdet med sine medlemmer.
»Vi skal vide så meget som muligt om de enkelte medlemsvirksomheder, så vi har mulighed for at give dem individuel service og tilbud, som matcher deres behov. Det skal vi gøre ved hele tiden at være i dialog med vores medlemmer, og i den forbindelse er IT et vigtigt hjælpemiddel. IT kan hjælpe os med at samle oplysninger, definere målgrupper, gennemføre en-til-en dialog med medlemmerne, etablere netværksgrupper, håndtere kontingenter, kursusadministration, abonnementer osv.,« fortæller Suzanne Roager, IT-chef hos HTS.