ONE lancerer nyt FireWire RAID

ONE Technologies har lanceret et nyt bruger- og prisvenligt FireWire RAID system.

ONE Technologies der bl.a. er kendt for deres high-end RAID-systemer har i dag lanceret et plug-&-play RAID system i en hidtil uset prisklasse.

ONE fireRAID er ifølge ONE det, til dato, billigste og lettest anvendelige RAID system på markedet. Det eneste der behøves, er evnen til at sætte et stik i en kontakt.

Drevet er således primært tænkt til de små virksomheder, der ikke har råd til en decideret IT-ansvarlig, men som stadig har behov for at sikre deres data og tage backup. ONE fireRAID passer ind både i forhold til servere og enkeltstående arbejdsstationer samt mindre peer-to-peer netværk og workgroups.

ONE fireRAID er sat op med RAID level-5 og indeholder 3 x ATA-6 diske der fremstår som en enkelt, stor, ekstern harddisk og giver lagerkapacitet fra 240 op til 320 GB, med sikkerhed mod dataudfald ved hjælp af redundans.

Prisen er 14.000 kr. ekskl. moms for 240 GB-modellen og 20.000 kr. ekskl. moms for 320 GB-drevet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland