Telia og Telenor rotter sig sammen mod TDC og 3

Teleselskaberne Telia og Telenor vil nu dele mobilnetværk. Et træk, der skal skabe Danmarks bedste netværk.

Telenor og Telia er blevet enige om at slå sig sammen mod konkurrenterne fra TDC og 3.

De to teleselskaber har netop indgået aftale om netværksdeling med håbet om, at de to netværk tilsammen vil være Danmarks bedste mobilnetværk.

Der er dermed ikke tale om en egentlig fusion mellem selskaberne, men kun en sammenlægning af de to selskabers mobilnet.

Telia og Telenor etablerer samtidig et fælles infrastrukturselskab, som skal bygge det fælles netværk. Aftalen omfatter både 2G, 3G og 4G (LTE).

"I fællesskab vil vi skabe Danmarks bedste mobilnetværk og dermed give de bedste kundeoplevelser på smartphones, tablets og mobilt bredbånd," lyder det i en fælles pressemeddelelse.

Er allerede i gang
Med aftalen giver de to selskaber hinanden adgang til eksisterende master i områder, hvor de ellers hver især skulle have bygget.

Fremover vil Telenor og Telia også bygge nye mobilmaster i fællesskab og dermed reducere udgifterne.

Kunderne kan allerede nu begynde at mærke effekten af netværkssamarbejdet, oplyser selskaberne. Som et led i aftalen er Telenor og Telia nemlig i fuld gang med at give hinanden adgang til hinandens master.

Samarbejdet omfatter det såkaldte radio-access-netværk, det vil sige de antenner, master, og sendeudstyr, der skaber forbindelse til kundernes mobile enheder.

Samarbejdet omfatter ikke de to selskabers core-netværk. De skal fortsat drives hver for sig. 

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job