IBM på vej med ny supercomputer

IBM skal bygge verdens hidtil stærkeste supercomputer, Blue Storm, der skal bruges til at forudsige vejret. Computeren er baseret på et eServer p690-system og den skal stilles op på European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF).

IBM skal bygge verdens hidtil stærkeste supercomputer, Blue Storm, der skal bruges til at forudsige vejret. Computeren er baseret på et eServer p690-system og den skal stilles op på European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF).

Blue Storm vil være i stand til at levere så avancerede vejrinformationer, at helt nye muligheder åbner sig for f.eks. nøjagtigt at kunne forudsige storme i meget god tid, at planlægge den optimale skibsrute på havet - eller at arrangere den årlige familiepicnic.

Blue Storm vil sammen med et IBM datalagringsnetværk og IBM software udgøre ECMWF's nye computerinfrastruktur, der bliver fem gange så kraftig som det nuværende system. Til sammenligning bliver Blue Storm 1700 gange hurtigere end Deep Blue - den supercomputer, der overvandt skakmesteren Garry Kasparov i den historiske match i 1997, og dobbelt så hurtig som IBM's SCI.

Blue Storm forventes at komme til at indeholde 1.5 petabyte data i løbet af 2004. Det svarer til storagekapaciteten fra femoghalvfjerds tusinde 20 GB pc'er eller 1.5 milliard bøger på 400 sider.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S