Sådan sikrer du dig mod spionage

På en konference om it-sikkerhed i København i går blev der blandt andet sat fokus på de danske virksomheders muligheder for at sikre følsomme forretningsoplysninger.

På en stor konference om it-sikkerhed i København i går blev der blandt andet sat fokus på de danske virksomheders muligheder for at sikre følsomme forretningsoplysninger. Konferencen var arrangeret af DANSK IT.

Naturligvis skal man altid have særligt beskyttede servere, beskyttelse af netværk og systemer, klassificering af information, kontrol med passwords og så videre.

Men ifølge chefkonsulent i Dansk Industri, Marianne Castenskiold, er det langt vigtigere at have sit beredskab vedrørende medarbejderne i orden. Hun henviste her til den berygtede hacker Kevin Mitnicks udsagn, om at mennesket altid er det svageste led.

Marianne Castenskiold påpegede, at 7 ud af 10 virksomheder ikke har planer for kontrol med mennesker. Og det kan desværre ofte vise sig at være et problem, for insidere er de værste spioner.

Hun anbefalede, at virksomhederne skal optimere deres ansættelseprocedurer, at medarbejderne altid skal underskrive en tavshedserklæring, at man skal skelne mellem "need-to-know" og "nice-to-know", at man skal sikre kendskabet til virksomhedens politik, at man skal sørge for efteruddannelse, at der skal være faste regler for arbejde uden for virksomheden, og at man altid skal ændre brugerkonti, når en medarbejder skifter funktion eller holder op.

Sidst men ikke mindst påpegede hun også, at outsourcing øger risikoen for industrispionage, fordi man derved giver svært kontrollérbare samarbejdspartnere adgang til ens systemer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere