Apple fremlægger rekordregnskab

I de første tre måneder af 2005 har Apple haft et overskud på 1,7 milliarder kroner.

I de første tre måneder af 2005 har Apple haft et overskud på 290 millioner dollar eller 1,7 mia. kr. Det viser selskabets netop fremlagte kvartalsregnskab. I samme periode sidste år havde selskabet et overskud på 46 mio. dollar.

Apples omsætning er steget med 70 procent til 3,24 mia. dollar eller 18,7 mia. kr.. Det positive resultat kan især tilskrives den mobile musikafspiller iPod, som efterhånden repræsenterer en tredjedel af omsætningen. IPod-salget er steget med 558 procent til 5,3 millioner enheder.

Kunderne kan glæde sig til en perlerække af nye produkter i de kommende måneder, forsikrede Apple-chef Steve Jobs i anledning af offentliggørelsen af kvartalsregnskabet. Det første nye produkt, Mac OS X Tiger, kommer senere i denne måned.

Det store spørgsmål er, om Apples succes med iPod og iTunes kan overføres til selskabets computer-forretning. Apple har endnu ikke oplyst salgstal for den nye Mac Mini, der sælges for 499 dollar.

Men det samlede salg af Mac-computere er steget med 43 pct. til 1,1 millioner enheder i første kvartal. Ifølge Steve Jobs har omkring 40 procent af køberne ikke tidligere haft en Mac.

Trods det gode resultat faldt Apples aktie i går aftes på børsen med næsten fem procent, men for hele året har aktien noteret en stigning på 30 procent.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos