Lettere backup med Maxtor OneTouch

Maxtor har introduceret en ny harddiskserie, OneTouch, som skal gøre det lettere at tage fuldt backup af systemet.

Den nye eksterne harddisk er rettet mod alle os, som er klar over, at backup er en fornuftig ting, men først kommer i tanke om det, når uheldet allerede er sket. Maxtor erkender, at de fleste brugere ikke har lyst til at rode med besværlige backup-programmer, og har derfor gjort det meget let at starte backup med sit nye produkt OneTouch - faktisk behøver man kun trykke på en enkelt knap foran på harddisken.

Maxtor's nye harddisk bygger på Personal Storage 5000 produktserien, som også gør det muligt at starte backup med et enkelt tastetryk.

Brugeren slipper dog ikke for at skulle konfigurere backup-funktionen og udvælge de filer, som skal sikres.

Blandt de nye funktioner i OneTouch-serien er understøttelse for fuldt system-backup under ældre Windows-versioner og muligheden for at "gå tilbage i tiden" til en tidligere backup-version - f.eks. inden man installerede et bestemt program, som senere viste sig at skabe problemer med opsætningen.

Brugeren kan også konfigurere frontknappen til at starte en applikation, f.eks. et musikprogram eller en videoafspiller.

OneTouch skal sælges i en række forskellige varianter. Den mindste udgave med 120 GB koster 199 dollar, mens den største rummer 300 GB og kan købes for 399 dollar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere