Dansk mobil-succes standser betalingerne

Mystik om ledelsen i søgemaskine-firmaet Mobile People.

Firmaet Mobile People var godt i gang med at skabe sig en international succes med søgemaskiner til mobiltelefoner. Nu er selskabet trådt i betalingsstandsning.

Hvad der lige nu sker i selskabet, synes ikke at stå helt klart. Mobile Peoples direktør Søren Steen Petersen siger til ComON, at han fratrådte sin stilling lige før jul og derfor ikke kan udtale sig om forhold i selskabet. Han henviser i stedet til direktør Lars Thomsen, men da ComON beder om en kommentar til situationen i selskabet, henviser Thomsen via sin sekretær til Søren Steen Petersen.

Hvorvidt Søren Steen Petersen reelt er fratrådt betvivles af en anden kilde, ComON har talt med. Denne siger – uden for citat – at Søren Petersen holder sig klar på sidelinjen, mens nye forhold falder på plads.

Nye forhold kan blandt andet være en nye ejerstruktur, hvor selskabets aktiviteter i andre EU-lande og USA tages i betragtning, oplyser kilden.

Betalingsstandsningen af det danske selskab står der intet om på hjemmesiden, men er ifølge Mediawatch bekræftet i Sø og Handelsretten.

En af aktionærerne i Mobile People, som ikke ønsker at stå frem med navns nævnelse, siger til ComON, at MobilePeoples er trådt i betalingsstandsning med det formål at finde en ordning på en tyngende gæld og måske få en ny investor ind.

Mobile People havde i sit seneste regnskabsår et underskud på 17 millioner kroner og en gæld på 35 millioner kroner.

Selskabets hovedaktivitet var udviklingen af en lokal søgemaskine til mobiltelefoner i stil med krak og De Gule Sider. Søgemaskinen er ifølge ComONs kilder et avanceret og succesfuldt værktøj, som har bragt Mobile People på banen som markedsleder på flere europæiske markeder. I Danmark har Mobile People desuden været aktiv som forhandler af banner-annoncer på diverse mediers mobil-sites, men dette forretningsområde har vist sig at give meget mindre omsætning end forventet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS