Vi surfer mest om onsdagen

En ny undersøgelse viser, at vi globalt set surfer mere om onsdagen, end vi gør på ugens andre dage.

Ifølge en ny undersøgelse fra det hollandske analysefirma OneStat.com surfes der på globalt plan mest om onsdagen. Det skriver nyhedstjenesten digi.no.

Sådan ser surfstatistikken ud i august 2005:

Onsdag tegner sig for 16,87 procent af den samlede surftid. Derefter følger mandag med 15,78 procent, tirsdag med 15,28 procent, torsdag med 14,92 procent, fredag med 14,08 procent. I bunden ligger weekenden med 11,85 procent om søndagen og 11,22 procent om lørdagen.

OneStat.com gennemførte en lignende undersøgelse i april. På det tidspunkt var mandag folk foretrukne surfdag, og weekenddagene lørdag og søndag lå også dengang i bunden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS