Dansk spilgigant mister sin stifter

IO Interactive, der blandt andet står bag spil-succesen Hitman, mister sin stifter og direktør. Han skifter til en international toppost.

Medstifteren af danske IO Interactive, Janos Flösser, forlader sin stilling som administrerende direktør og fortsætter i en international toppost i spilproducentens moderselskab, SCi Entertainment Group.

Den danske spilproducents nye direktør er Niels Jørgensen, 30, der er uddannet jurist fra Københavns Universitet og kom til IO Interactive i 2002 som intern jurist og direktionsassistent. Senere blev han udnævnt til administrationschef med ansvar for blandt andet finans og it.

Ifølge en pressemeddelelse fra IO Interactive er det danske chefskifte en direkte konsekvens af en international ledelsesrokade i SCi Entertainment Group, der skal styrke koncernens konkurrenceevne på et internationalt marked for pc- og konsolspil, der præges af stadig hurtigere udvikling.

»Konkurrencen bliver hele tiden mere intens, og den kommercielle levetid for et spil bliver hele tiden kortere. Derfor skal vi producere flere spil, og vi skal gøre det hurtigere uden at gå på kompromis med den kreativitet, der altid har været vores varemærke,« udtaler Niels Jørgensen i en pressemeddelelse.

Janos Flösser er udpeget til en nyoprettet stilling som kreativ direktør (Chief Creative Officer/CCO) for hele SCi Entertainment Group. Her skal han med base i København stå i spidsen for udviklingen af koncernens samlede kreative strategi og produktudvikling.

IO Interactive står blandt andet bag de internationale spil-succeser Hitman og Kane & Lynch.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S