Skyhøj mobiltelefoni

De britiske flyselskaber har fået grønt lys fra de lokale autoriteter til at installere den fornødne teknik, så passagererne kan tale i mobiltelefon under rejsen. BMI og Ryanair står klar i kulissen.

Den britiske konkurrenceautoritet på kommunikationsområdet, Ofcom (Office of Communications), har godkendt flyselskabernes ønske om at kunne installere systemer, der gør det muligt for kunderne at benytte deres mobiltelefon under flyveturen.

Passagererne vil betale via deres normale telefonregning og må ikke benytte telefonen under take-off og landing. Mobilopkaldene, der foregår via satellit, vil først være mulige, når flyet befinder sig i 3000 meters højde.

Ifølge Times Online er de britiske flyselskaber BMI og Ryanair glade for Ofcoms udmelding. Allerede på nuværende tidspunkt har Ryanair et samarbejde med den irske systemudvikler OnAir, hvor man har testet teknologien på 20 af selskabets flyvemaskiner.

Der er dog stadig et par bump på vejen. For det første skal Det Europæiske Luftfartssikkerhedsagentur godkende udstyret, og for det andet mangler de sidste juridiske justeringer i EU-lovgivningen.

I Mellemøsten er det allerede tilladt at bruge mobiltelefonen på flyvninger mellem Dubai og Casablanca. Flyselskabet Emirates har nemlig udstyret deres Airbus A340 med et virtuelt mobilnet, der forhindrer, at telefonen forsøger at forbinde sig med et mobilnet på jorden og dermed forstyrrer flyets elektronik. Et lignende krav forventes at blive indført i EU-regi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere