Privat-pc'er udsat for angreb

80 procent af alle private pc'er sluttet til internettet i Norden er udsat for angrebsforsøg i en eller anden form, viser en undersøgelse, foretaget af sikkerhedsfirmaet Symantec.

Symantec undersøgte log-filerne fra 301 private pc'er i Norden og i løbet af en måned, blev 80 procent udsat for et angrebsforsøg.


De fleste angreb blev foretaget af trojanske heste. De stod for 53 procent af indbrudsforsøgene. De trojanske heste stjæler passwords og anden vigtig information fra pc'er. Syv procent af de private brugere havde været udsat for at miste sensitive informationer fra deres pc'er.


Undersøgelsen viste også, at svenskere og nordmænd er mere udsatte for angreb end danskere og finner.


Det er sikrere at benytte sjældne browsere end de mest udbredte som f.eks. Internet Explorer, men alle der surfer på internettet, vil blive udsat for angrebsforsøg. - Hvis du surfer bliver du udsat for angreb. Det er ikke længere spørgsmålet "om", men hvornår, udtaler seniorkonsulent i Symantec, Stein Møllerhaug, til den norske Netavisen.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    JN Data A/S
    Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

    Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

    14. maj 2025 | Læs mere


    Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

    Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

    27. maj 2025 | Læs mere


    Årets CIO 2025

    Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

    03. juni 2025 | Læs mere