Fornyet tillid fik Yahoo-bestyrelsen genvalgt

På trods af utilfredse aktionærer og Carl Icahns kuptrusler om at sprænge firmaet indefra, kom Yahoo-bestyrelsen uskadt igennem selskabets generalforsamling.

Yahoos administrerende direktør Jerry Yang bliver siddende på sin post. Det samme gør den resterende del af bestyrelsen.

Det ligger fast efter fredagens generalforsamling, hvor Yahoo-ledelsen måtte lægge øre til både ris og ros fra de fremmødte aktionærer.

»Det ser ud til, at de har aktionærernes tillid på ny, men til syvende og sidst bliver de nødt til at fokusere på firmaets mål og handle,« siger analytiker Rob Enderle fra Enderle Group ifølge nyhedsbureauet AFP.

Afstemningen fandt sted på et hotel i San Jose, Californien, efter Yang og bestyrelsesformand Roy Bostock blev mødt med spørgsmål og kommentarer fra omkring 150 Yahoo-aktionærer.

Under denne seance bad en af aktionærerne Bostock om at træde tilbage, hvilket han afviste med et kort "nej".

En anden roste bestyrelsen for at redde firmaet fra Microsoft.

»Med al den omtale, der har været omkring firmaet de seneste seks måneder, er der opstået en del misforståelser. Bestyrelsen kontrollerede processen i forhandlingerne med Microsoft fra begyndelsen,« sagde Bostock til de fremmødte ifølge AFP.

Han understregede samtidig, at Yahoo-bestyrelsen aldrig modsatte sig frieriet fra Microsoft, og at det var softwaregiganten selv, der lunefuldt valgte at forlade forhandlingerne.

»Yahoo forsøger endnu en gang at omskrive historien med udtalelser, der ikke er understøttet af facts,« lyder det fra Microsoft ifølge AFP.

Med Yahoo-bestyrelsens genvalg undgik man en regulær kamp om firma-toppen med den omstridte milliardær Carl Icahn, der tidligere har truet med at kuppe ledelsen.

For tre uger siden blev disse trusler afblæst, da Icahn og bestyrelsen indgik en studehandel, der indebærer, at antallet af bestyrelsesmedlemmer vil blive udvidet med tre nye ansigter - heriblandt Icahn selv.

De to resterende pladser vil bestyrelsen vælge ud fra en liste med ni kandidater, der er blevet anbefalet af netop Icahn.

Bostock sagde til aktionærerne, at bestyrelsen ser frem til at arbejde sammen med milliardæren.

»Nu har de deres største kritiker på deres ide,« siger Enderle til AFP for derefter at understrege, at Icahn er i en god position med henblik på at påvirke ændringer i firmaet.

Ifølge New York Times forventes de tre nye medlemmer at træde ind i bestyrelsen den 15. august.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension