Krak har ikke ret til Kra.dk

I den seneste afgørelse fra Klagenævnet for Domænenavne afviser nævnet at overdrage domænet Kra.dk til vejviserfirmaet Krak.

Typosquatters er navnet på personer, der opkøber internetdomæner, som ligner etablerede hjemmesider. Sådan en mente Krak, at man havde fået fingrene i på Krak.dk. Men det havde firmaet ikke ret i.

I Klagenævnet for Domænenavnes seneste afgørelse tabte Krak en sag mod indehaveren af det omtalte domæne.

Krak ville have domænet overdraget, men personen, der ejer domænet, var ifølge nævnet berigtiget til at beholde det. KRA er nemlig hans initialer.

Han købte domænet i 2004 med henblik på at lege med internetdesign. I øjeblikket indeholder siden for eksempel et debatforum.

Krak har ellers ret til at spærre for andres erhvervsmæssige udnyttelse af deres firmanavn ifølge varemærkeloven. Men nævnet vurderede, at de få reklamer på siden ikke kategorisere Kra.dk som »erhvervsmæssig« brug.

Krak var især fortørnet over, at ejeren på et tidspunkt skrev følgende tekst på forsiden: »Ja, du skrev FORKERT...! Dette er ikke KRAK He He He«. Men den besked opfattede klagenævnet som en besked, der gjorde det klart for vildfarne besøgende, at de var havnet det forkerte sted.

Blandt andet derfor får domænet ikke nye ejere. Anderledes gik det i sagen om domænet »Danskeban.dk«. Det fik Dansk Bank vristet ud af hænderne på et vietnamesisk firma.

Se alle afgørelserne fra klagenævnet her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere