Google Chrome er nu ude af beta

Google har trykket speederen i bund og har allerede nu fjernet beta-skiltet fra sin browser, der blev lanceret tidligere i år.

Mens Gmail snart kan fejre fem års fødselsdag i beta-tilstand, så kan Googles væsentlige yngre browser allerede bryste sig af at være "færdigudviklet" af Googles programmører.

Google oplyste i går, at Chrome officielt er ude af beta.

Beta-skiltet er pillet af browseren i forbindelse med den seneste opdatering, der angiveligt er mere stabil og har fået tilført flere hestekræfter.

Ifølge Google er de primære forbedringer koncentreret omkring at gøre afvikling af video og lyd bedre.

Desuden har V8 JavaScript-motoren, der primært er udviklet i Danmark, fået mere fart.

På opfordring af de mange betatestere har Google også forbedret bogmærkestyringen. Derfor skulle det nu være lettere at administrere sine bogmærker.

Udtrædelsen af beta betyder ikke at udviklingen stopper, lover Google. Der vil fortsat være fokus på at lave en Mac- og Linux-version. Og på at bringe browser-tilføjelser på banen.

Læs mere på Googles blog.

Den hurtige vej ud af beta kommer ikke som nogen stor overraskelse. For kort tid siden annoncerede Google, at skridtet ud af beta var nødvendigt for at øge kendskabet til Chrome. For eksempel ved at få browseren preinstalleret på nye computere.

Chrome har ifølge Google 10 millioner brugere. Den så dagens lys i september i år.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job