EMC og Fujitsu-Siemens sammen om recovery-løsning

Virksomheder med behov for at sikre stabil drift af deres produktionsstyrings-systemer mellem datacentre, fabrikker og salgskontorer Jorden er målet for et nyt fælles-produkt fra EMC og Fujitsu-Siemens.

Globale virksomheder med behov for at sikre stabil drift af deres produktionsstyrings-systemer mellem datacentre, fabrikker og salgskontorer Jorden er målet for et nyt fælles-produkt fra EMC og Fujitsu-Siemens - en fuldautomatisk global failover- og recovery-løsning.

Løsningen blev for nylig demonstreret på en SAP ERP-løsning i drift, der blev flyttet mellem to datacentre beliggende henholdsvis i Hopkinton Massachusetts USA og i Cork i Irland. Fire minutter og femogtredive sekunder efter en planlagt fejl i datacenteret i Hopkinton var SAP ERP-løsningen igen i fuldstændig drift 1800 kilometer væk på datacentret i Cork i Irland, lyder rapporten fra testen.

»Vi kan ikke sikre os hundrede procent mod naturens kræfter. Denne sommer har vi også oplevet tre store strømsvigt, der trak stikket ud i hele regioner og påvirkede millioner af mennesker og mange virksomheder. På den baggrund er det værd at overveje at etablere business continuity-løsninger, hvor dataspejlet måske står på anden side af jorden. Med EMC-Fujitsu-Siemens-løsningen er det muligt at flytte den vitale styring af virksomhedsdriften til et helt andet sted på Jorden, automatisk og i løbet af få minutter«, argumenterer direktør Kurt Bager EMC Danmark.

Løsningen bygger på EMC's SRDF/A-software og Fujitsu-Siemens' Primecluster.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere