Tysk regering starter nyt Internet-initiativ

Tyskland er ikke med i den europæiske førstedivision, når det gælder Internet - men den tyske regering satser stort på at få flere tyskere til at bruge Nettet.

Den tyske kansler Gerhard Schroeder præsenterede mandag en ny regeringsplan, som skal få Internet rodfæstet i det tyske samfund. Det skal bl.a. ske gennem gratis Internet-adgang i alle skoler og biblioteker.


Planen betyder, at Internet skal blive en fast del af uddannelsessystemet; alle arbejdsløse skal tilbydes IT-træning, og de tyske universiteter skal skabe 60.000 nye pladser for IT-studenter inden 2003.


Schroeder sagde, at alle skoler skal udstyres med Internet-adgang inden udgangen af næste år; i dag er det kun hver femte tyske skole, som er koblet op. I USA er det hele 95 pct. af skolerne, som har Netforbindelse.


Det bliver især den private sektor, som skal bidrage til at planen bliver realitet. Både det tidligere telemonopol Deutsche Telekom og Internet-udbyderen AOL Europe har annonceret initiativer, som skal hjælpe tyske skoler med at komme on-line.


Kansleren benyttede lejligheden til at hamre en pæl gennem vedholdende rygter om, at regeringen vil beskatte privat brug af Internet på arbejdspladsen. Det omstridte forslag er stendødt, forsikrede Schroeder.


Internet kommer til at spille en central rolle i fremtidens økonomi og samfund, sagde regeringslederen, som også fortalte at alle tyske myndigheder skal tilbyde online-selvbetjening inden 2005.


Præsentationen af den nye plan skete på verdensudstillingen Expo 2000 i Hannover. Udstillingen har indtil nu været et flop med meget lave besøgstal i de futuristiske pavillioner.


(Kilde: CNN)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere