Betjen dig selv på nettet. Sådan lyder tilbuddet - og nogle gange kravet - fra stadig flere offentlige institutioner til borgerne. Den årlige kvalitetsvurdering af de offentlige hjemmesider, Bedst på Nettet, sætter denne gang fokus på borgernes muligheder for digital selvbetjening.
Bedst på Nettet vil blandt andet undersøge, i hvor høj grad løsningerne hos den enkelte myndighed er digitaliserede. Det er ikke nok, at borgerne kan udfylde og indsende oplysningerne på nettet og modtage en elektronisk afgørelse - brugervenligheden skal også være i top, så alle kan være med, understreges det.
Det er IT- og Telestyrelsen, som står for vurderingen af hjemmesiderne, men brugernes bedømmelse skal også indgå i det samlede resultat.
»Et er, hvad eksperterne mener - det er virkelige brugere, hjemmesiderne laves til, og derfor kan vi ikke undvære deres mening,« siger formand for Bedst på Nettets dommerkomité Estrid Oxlund, kommunaldirektør i Holstebro Kommune.
Projektet Bedst på Nettet har eksisteret siden 2001, men sidste år blev prisuddelingen ramt af tekniske problemer, som gjorde det umuligt at sammenligne resultater på tværs af institutioner. I stedet for den planlagte dynamiske databaseløsning blev resultaterne for 2004 offentliggjort som statiske dokumenter på projektets hjemmeside.
Samtidig kritiserede Dansk Blindesamfund, at hjemmesider, der er utilgængelige for læsehandicappede, fik topkarakter. I handicapåret 2003 havde Bedst på Nettet fokus på tilgængelighed, men dette aspekt var nedprioriteret i 2004 - og i år er det altså muligheder for selvbetjening, der udløser de højeste point.